Is it all Greek to you?

etwinning

E-twinning project : Τμήμα E2

Τίτλος : Is it all Greek to you?

Οι μαθητές του τμήματος Ε2 πραγματοποιούν έργο συνεργασίας με τους μαθητές της αντίστοιχης τάξης του σχολείου ESCOLABERNATDERIUDEMEIA της Ισπανίας. Ο τίτλος παραπέμπει σε λατινική φράση που όμως έγινε ευρέως γνωστή μέσα από το έργο του Σέξπηρ «Ιούλιος Καίσαρας». Είναι αντίστοιχη της φράσης «μου ακούγονται σαν κινέζικα». Ρωτάμε λοιπόν τους συνεργάτες μας αν τους φαινόμαστε «ακαταλαβίστικοι». Προσπαθούμε δηλαδή, μέσω της επικοινωνίας ,να αναπτύξουμε το αίσθημα της κατανόησης και της ανοχής της διαφορετικής κουλτούρας και της συνεργασίας με σκοπό να ανακαλύψουμε τις διαφορές αλλά και τις ομοιότητες των δυο λαών .Ελπίζουμε πως το έργο αυτό θα διευρύνει τόσο τους γνωστικούς όσο και τους κοινωνικο-συναισθηματικούς ορίζοντες των μαθητών μας.