PARASTASI-1

Το θέατρο ΟΨΕΙΣ «δίδαξε» τους μαθητές του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σοφάδων

Μια θεατρική παράσταση αντάξια των προσδοκιών τους είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σοφάδων την περασμένη Πέμπτη 4 Δεκεμβρίου 2014.

Η δημιουργική ομάδα του θεάτρου ΟΨΕΙΣ παρουσίασε στη σκηνή του Πνευματικού Κέντρου της πόλης των Σοφάδων την παράσταση «ο Βασιλιάς και τ" αηδόνι» του Χάνς Κρίστιαν Άντερσεν. Τα στοιχεία που εντυπωσίασαν τους θεατές ήταν η αμεσότητα των ηθοποιών με το κοινό, τα εντυπωσιακά κουστούμια, αλλά και τα όμορφα και πλούσια σκηνικά.

Επί μιάμιση ώρα οι ηθοποιοί μάγεψαν μαθητές και εκπαιδευτικούς με την άριστη παρουσία τους κατορθώνοντας να τους «μεταφέρουν» στη μακρινή Κίνα και στο ομορφότερο Παλάτι του κόσμου. Εκεί όπου ο βασιλιάς προσπάθησε με διαταγές, με προσταγές αλλά και με τεχνητά υποκατάστατα μέσα να εξασφαλίσει για τον εαυτό του τη μεγιστοποίηση της ευτυχίας αλλά πολύ γρήγορα διαπίστωσε και του έγινε μάθημα οτι τίποτα δεν είναι περισσότερο αναλλοίωτο στο χρόνο απ" το αυθεντικό και η ευτυχία δεν κερδίζεται αν δεν περπατάει χέρι χέρι με την ελευθερία.

Οι θεατές ενθουσιασμένοι καταχειροκρότησαν στο τέλος της παράστασης τους ηθοποιούς ανανεώνοντας για το άμεσο μέλλον το επόμενο ραντεβού τους. Η Διευθύντρια του σχολείου κ. Χαρά Παπαδήμου ευχαρίστησε όλους τους συντελεστές του Θεάτρου ΟΨΕΙΣ και ιδιαίτερα τον κ. Παύλο Βησσαρίου για την ευκαιρία που δίνουν κάθε χρόνο στους μαθητές του σχολείου να απολαμβάνουν στους Σοφάδες αξιόλογες και προσεγμένες θεατρικές παραστάσεις.