Ιστορικό σχολείου

Από το Σεπτέμβρη του 2011 το σχολείο λειτουργεί ως 12/θέσιο ΕΑΕΠ και προήλθε από τη συγχώνευση των 2ου και 3ου Δημ. Σχ. Σοφάδων, τα οποία έως και τη σχολική περίοδο 2010-2011 λειτουργούσαν ως 6/θέσια.

Αποτελείται από δύο κτίρια με συνολικό εμβαδό 1.366,35 τ.μ.

Το πέτρινο κτίριο χτίστηκε το 1955. Το ισόγειο του β΄κτιρίου χτίστηκε το 1976 και το 1983 ο α΄όροφος.

Τα προβλήματα που εμφανίζουν τα δύο κτίρια είναι πολλά και καταβάλλονται προσπάθειες τόσο από την πλευρά του Διευθυντή του Σχολείου όσο και από το Σύλλογο Γονέων με τη συνδρομή του Δήμου Σοφάδων να ελαχιστοποιηθούν αν όχι να εξαλειφθούν.

Η Διεύθυνση του Σχολείου σε αρμονική συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων και τη συμπαράσταση του Δήμου Σοφάδων , στο τέλος του 2011 προχώρησαν στο βάψιμο όλων των αιθουσών και τον Αύγουστο του 2012 όλων των χώρων στο εσωτερικό του Σχολείου. Τη δική της «πινελιά» έβαλε η εκπαιδευτικός εικαστικών κα Δώρα Ζαβράκα, η οποία ζωγράφισε τον τοίχο στο διάδρομο του ισόγειου, δίνοντας έτσι μια χαρούμενη νότα καλλιτεχνικής δημιουργίας στην είσοδο των μαθητών στο χώρο του Σχολείου.

Το γραφείο του Διευθυντή, στο ίδιο διάστημα, από «αποθηκευτικός» χώρος έχει μετατραπεί σε πραγματικό γραφείο, άνετο και λειτουργικό.

Μετά από αίτημα των εκπαιδευτικών του σχολείου και τη σύμφωνη γνώμη του συλλόγου γονέων προς το Δήμο Σοφάδων, απομακρύνθηκε η μίνι παιδική χαρά από τον αύλειο χώρο, καθώς εγκυμονούσε σοβαρούς κινδύνους για τη σωματική ακεραιότητα των μαθητών.

Το καλοκαίρι του 2012 η εγκατάσταση της κεντρικής θέρμανσης, στο πέτρινο κτίριο, τοποθετήθηκε στη σωστή θέση, μειώνοντας έτσι τις απώλειες στη θέρμανση των αιθουσών.
Με πρωτοβουλία του συλλόγου γονέων και τη σύμφωνη γνώμη του Διευθυντή και των εκπαιδευτικών του Σχολείου η περίφραξη του σχολείου , κάγκελα και τσιμέντα, θυμίζει πλέον σχολείο.
Προβλήματα συνεχίζουν να υπάρχουν σε όλο το συγκρότημα, έχουν εντοπιστεί και με τη βοήθεια όλων των φορέων ελπίζουμε πως θα ξεπεραστούν.

Η σκεπή του πέτρινου κτιρίου χρειάζεται άμεση αντικατάσταση, όπως και τα κουφώματα του υπόλοιπου κτιρίου, από τα οποία οι απώλειες στη θέρμανση είναι μεγάλες.

Η κατασκευή αίθουσας πολλαπλών χρήσεων, αίθουσας για γυμναστική αλλά και τουαλέτες για τους εκπαιδευτικούς, εντάσσονται στον προγραμματισμό για τη βελτίωση των συνθηκών διαβίωσης μαθητών και εκπαιδευτικών στο χώρο του Σχολείου.