Χριστουγενιάτικη Γιορτή

Εντυπωσιακή η Χριστουγεννιάτικη γιορτή του 2ου Δ. Σ. Σοφάδων

2o dim sofadon 1 130x86Το απόγευμα της Παρασκευής στο Πνευματικό Κέντρο της πόλης των Σοφάδων φιλοξενήθηκε η χριστουγεννιάτικη γιορτή του 2ου Δημοτικού Σχολείου, σε μια κατάμεστη από κόσμο αίθουσα .

Η εκδήλωση ξεκίνησε με τους αγγέλους και το ξωτικό των Χριστουγέννων που καλωσόρισαν τον κόσμο. Ακολούθησε ο χαιρετισμός και οι ευχές της Διευθύντριας του σχολείου κ. Χαράς Παπαδήμου.

Επίσκεψη στο Ταχυδρομείο Σοφάδων

DSC00273Επίσκεψη στο Ταχυδρομείο Σοφάδων

«Στέλνουμε Χριστουγεννιάτικες Κάρτες»

Οι μαθητές της πρώτης τάξης (Α1 και Α2) του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σοφάδων πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στο Ταχυδρομείο της πόλης τους.

Τα παιδιά με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Ουρανίας Ορφανάκου, που διδάσκει τα καλλιτεχνικά, φιλοτέχνησαν χριστουγεννιάτικες κάρτες. Συνοδευόμενα από τις εκπαιδευτικούς τους Αγγελάκη Δέσποινα (Α1) και Χατζηγιάννη Ιωάννα (Α2) επισκέφτηκαν το Ταχυδρομείο. Εκεί έμαθαν τους τρόπους αποστολής και παραλαβής γραμμάτων αλλά και δεμάτων. Αγόρασαν γραμματόσημα και έστειλαν τις κάρτες και τα γράμματα στον Αϊ-Βασίλη.

Οι υπάλληλοι της υπηρεσίας υποδέχθηκαν τους μικρούς μαθητές, τους ξενάγησαν στους χώρους και εξήγησαν με λεπτομέρεια το ρόλο της υπηρεσίας τους καθώς και την διαδικασία επικοινωνίας και εξυπηρέτησης των πολιτών μέσω του Ταχυδρομείου.

Θέατρο Μπρέχτ

ο κυκλος με την κιμωλίαΠαρακολούθηση θεατρικής παράστασης

Στις 13/11/2014 το σχολείο μας, 2ο Δημοτικό Σοφάδων παρακολούθησε τη θεατρική παράσταση ??Ο κύκλος με την κιμωλία?? του Μπέρτολτ Μπρέχτ, στο πνευματικό κέντρο του Δήμου Σοφάδων. Πρωταγωνίστρια είναι η Γκρούσα, υπηρέτρια στο αρχοντικό του πρίγκιπα Καζτέκι που αναγκάζεται να σώσει το μικρό διάδοχο του θρόνου, που τον παρατάει η μητέρα του στη βιασύνη της να φύγει, για να γλιτώσει από τους επαναστάτες που σκότωσαν τον άντρα της. Στην αρχή είναι βάρος, αλλά σιγά σιγά μαθαίνει να τον αγαπάει σαν πραγματική μητέρα του. Το έργο αφηγείται πως ο Αζντάκ (που από κλεφτοκοτάς έγινε δικαστής), με τη βοήθεια του κύκλου με την κιμωλία έκρινε, αν ο μικρός πρίγκιπας ανήκε στην πραγματική του η στη θετή του μητέρα, την Γκρούσα.Ήταν το πρώτο έργο του Μπρέχτ που ανέβηκε σε ελληνική σκηνή.Πρόκειται για μια ιστορία μητρότητας, αλλά και μια σαρκαστική κωμωδία πάνω στη δικαιοσύνη ή στην εξουσία

6η πανελλήνια συνάντηση σχολικών χορωδιών

παννελλχορωδιων  Ιδιαίτερα εντυπωσιακή ήταν και φέτος η εμφάνιση της χορωδίας του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σοφάδων το βράδυ της περασμένης Παρασκευής, 14ης Μαρτίου 2014, στην κατάμεστη από κόσμο αίθουσα εκδηλώσεων του THESSALIKON GRAND HOTEL στα πλαίσια της 6ης Πανελλήνιας Συνάντησης Σχολικών Χορωδιών, που πραγματοποιήθηκε από 6 ως 15 Μαρτίου στην πόλη μας με μεγάλη επιτυχία και με τη συμμετοχή πλήθους χορωδιών απ' όλη την Ελλάδα και το εξωτερικό.
  Η χορωδία κατέκλυσε τη σκηνή, αφού αριθμεί 55 μέλη, όλοι μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης με ή χωρίς μουσικές γνώσεις, αλλά με κοινό γνώρισμα την αγάπη για τη μουσική και το τραγούδι.

Ελληνικότητα

ellinikotita  Είναι δύσκολοι καιροί, με συγκρούσεις και ανατροπές, με ανακατανομές και επαναπροσδιορισμούς. Και μέσα σε όλα αυτά προβάλλει η ''ελληνικότητα'': μια λέξη με βαριά ιστορία και συγχρόνως τόσο επίκαιρη όσο ποτέ. Γεννάται όμως, το ερώτημα: η ελληνικότητα είναι αίσθημα ή ευθύνη;
  Είναι καταρχήν κληρονομιά, είναι παιδεία και γίνεται συνείδηση στην πορεία της ζωής μας. Για τους ρομαντικούς, πηγαίνει ένα βήμα παραπέρα και γίνεται αίσθημα. Αλλά για όλους μας πρέπει να είναι ευθύνη.