6η πανελλήνια συνάντηση σχολικών χορωδιών

παννελλχορωδιων  Ιδιαίτερα εντυπωσιακή ήταν και φέτος η εμφάνιση της χορωδίας του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σοφάδων το βράδυ της περασμένης Παρασκευής, 14ης Μαρτίου 2014, στην κατάμεστη από κόσμο αίθουσα εκδηλώσεων του THESSALIKON GRAND HOTEL στα πλαίσια της 6ης Πανελλήνιας Συνάντησης Σχολικών Χορωδιών, που πραγματοποιήθηκε από 6 ως 15 Μαρτίου στην πόλη μας με μεγάλη επιτυχία και με τη συμμετοχή πλήθους χορωδιών απ' όλη την Ελλάδα και το εξωτερικό.
  Η χορωδία κατέκλυσε τη σκηνή, αφού αριθμεί 55 μέλη, όλοι μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης με ή χωρίς μουσικές γνώσεις, αλλά με κοινό γνώρισμα την αγάπη για τη μουσική και το τραγούδι.

Οι μικροί χορωδοί στάθηκαν για άλλη μια φορά επάξια στη σκηνή ερμηνεύοντας με μεγάλη επιτυχία γνωστά σε όλους τραγούδια Ελλήνων συνθετών, όπως των Σταύρου Ξαρχάκου, Χρήστου Νικολόπουλου, Σταύρου Κουγιουμτζή κ.α.
Τη χορωδία πλαισίωναν οι μουσικοί: Μάλλιος Νίκος (μπουζούκι), Παπακώστα Χριστίνα (κρουστά), η εκπαιδευτικός μουσικής του σχολείου Χατζηδημητρίου Βασιλική (πιάνο) και η περσινή εκπαιδευτικός μουσικής του σχολείου και ιδρύτρια της χορωδίας, Παπακώστα Έλενα, στο ακορντεόν και στη διεύθυνση του όλου συνόλου.
  Ο Διευθυντής του σχολείου, κ. Σωτήρης Αντωνίου, συγχαίρει θερμά τους μαθητές και τις καθηγήτριές τους για την αξιέπαινη προσπάθειά τους καθώς και την Οργανωτική Επιτροπή της 6ης Πανελλήνιας Συνάντησης Σχολικών Χορωδιών για την άριστη και επιτυχημένη διοργάνωση. Τέλος, ευχαριστεί τους μουσικούς Μάλλιο Νίκο και Παπακώστα Χριστίνα για την ευγενική τους συμμετοχή. Ιδιαίτερα ευχαριστεί την εκπαιδευτικό μουσικής, Παπακώστα Έλενα, για την εθελοντική της προσφορά.