Bazaar

bazaarΣτα πλαίσια του προγράμματος της Ευέλικτης Ζώνης της Δ' τάξης για το έτος 2014-2015 με θέμα: ''Εθελοντικές οργανώσεις'', οργανώσαμε Χριστουγεννιάτικο Bazzar στις 23/12/2014. Τα έσοδα θα διατεθούν στο ''Χαμόγελο του παιδιού''.

Ευχαριστούμε τα παιδιά των τμημάτων Δ1, Δ2 για την οργάνωση της δράσης αυτής. Ευχαριστούμε επίσης τα παιδιά των άλλων τάξεων, τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας και τους γονείς για την πολύτιμη στήριξή τους.

Οι Δασκάλες,

Παπατόλια Ασημίνα

Κανιάκα Ευαγγελία

Επισκέψεις των μαθητών της Ε? τάξης

Μια σημαντική και χρήσιμη εμπειρία έζησαν οι μαθητές της Πέμπτης τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σοφάδων.
Στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης με θέμα την καλλιέργεια του σιταριού τόσο στο παρελθόν όσο και σήμερα, οι μαθητές συνοδευόμενοι από τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς των τμημάτων κ. Χαρά Παπαδήμου και κ. Μάνθο Σταμάτη, επισκέφτηκαν το Λαογραφικό Μουσείο του Δήμου Σοφάδων όπου ξεναγήθηκαν και γνώρισαν τα παραδοσιακά εργαλεία που χρησιμοποιούσαν παλιότερα οι κάτοικοι της περιοχής για την καλλιέργεια του σιταριού.