Ελληνικότητα

ellinikotita  Είναι δύσκολοι καιροί, με συγκρούσεις και ανατροπές, με ανακατανομές και επαναπροσδιορισμούς. Και μέσα σε όλα αυτά προβάλλει η ''ελληνικότητα'': μια λέξη με βαριά ιστορία και συγχρόνως τόσο επίκαιρη όσο ποτέ. Γεννάται όμως, το ερώτημα: η ελληνικότητα είναι αίσθημα ή ευθύνη;
  Είναι καταρχήν κληρονομιά, είναι παιδεία και γίνεται συνείδηση στην πορεία της ζωής μας. Για τους ρομαντικούς, πηγαίνει ένα βήμα παραπέρα και γίνεται αίσθημα. Αλλά για όλους μας πρέπει να είναι ευθύνη.

Με αυτό το αίσθημα της ευθύνης, ο Σύλλογος Γονέων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σοφάδων και ο Διευθυντής του Σχολείου κ. Σωτήρης Αντωνίου, συνεργάστηκαν με το δραστήριο Σύλλογο Σοφαδιτών Ν.Μαγνησίας, σε μια παρουσίαση στα πλαίσια της Εθνικής Γιορτής της 25ης Μαρτίου με τίτλο «Μια φορά και έναν καιρό στη μικρή μας πόλη...». Σκοπός ήταν οι μαθητές να κατανοήσουν την αξία της πολιτιστικής παράδοσης και της ελληνικής κληρονομιάς και να συνδυάσουν τη γνώση μέσω της βιωματικής μάθησης. Να γνωρίσουν τις δύσκολες βιοτικές συνθήκες των κατοίκων της περιοχής των Σοφάδων από την Επανάσταση του ΄21 ως τις μέρες μας και να μάθουν την αλληλεγγύη, τη συνεργασία και την αλληλοβοήθεια, αξίες που όπλισαν τους ανθρώπους τότε, να ανταπεξέλθουν στις ραγδαίες εξελίξεις που ακολούθησαν και που πρέπει να υιοθετήσουμε κι εμείς σήμερα για να επαναπροσδιορίσουμε την ''Οδό των Ελλήνων'' στον παγκόσμιο χάρτη.
  Ιδιαίτερα, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την Πρόεδρο του Συλλόγου Σοφαδιτών Ν.Μαγνησίας κ. Ελένη Παπαλοπούλου-Τσέργα και την κ.Έβη Γκιζάνη-Σταφυλά που με υπομονή, επιμονή και διάθεση, μας χάρισαν στοιχεία και εικόνες για την πόλη των Σοφάδων, ανεκτίμητης αξίας και παρουσίασαν στους μαθητές πτυχές της ελληνικότητας, μέσα από την υπέροχη σειρά ημερολογίων που ο Σύλλογος εκδίδει κάθε χρόνο και που πάντακαταφέρνει να μας εκπλήσσει.