Εθισμός στο Διαδίκτυο, σημασία της πρόληψης

DSCN0359       DSCN0363
  Με  μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε στο Πνευματικό Κέντρο Σοφάδων  η εκδήλωση του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σοφάδων με θέμα  «Εθισμός στο Διαδίκτυο ,σημασία της πρόληψης» και ομιλητή τον κ. Σιώμο Κωνσταντίνο, Ψυχίατρο παιδιών και εφήβων, Διδάκτορα της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και Πρόεδρο  της Ελληνικής Εταιρείας Μελέτης της Διαταραχής Εθισμού στο Διαδίκτυο.

Η εκδήλωση διοργανώθηκε από το Διευθυντή του Σχολείου κ. Σωτήρη Αντωνίου, το Σύλλογο Διδασκόντων και το Σύλλογο Γονέων στα πλαίσια του προγράμματος «Παιδί και Διαδίκτυο», που υλοποιεί η ΣΤ΄ τάξη  με τους εκπαιδευτικούς κ.κ. Καφαντάρη Αίγλη και Σταμάτη  Μάνθο.

Ο κ. Αντωνίου, αφού ευχαρίστησε τον κ. Σιώμο για την αποδοχή της πρόσκλησης τόνισε πως στη σημερινή εποχή μικροί και μεγάλοι «βομβαρδίζονται» από το διαδίκτυο ως μέσο επικοινωνίας, ενημέρωσης, ψυχαγωγίας με την υπερβολή όμως να εμφανίζεται στη χρήση του και τις συνέπειες στους περισσότερους να είναι άγνωστες, κυρίως στους μικρούς μαθητές.

Ο κ. Σιώμος, ευχαριστώντας τον Διευθυντή του Σχολείου, το Σύλλογο Διδασκόντων και το Σύλλογο Γονέων  για την πρόσκληση, με απλό και κατανοητό  τρόπο ανέπτυξε το θέμα και  κατάφερε να κερδίσει την προσοχή και το ενδιαφέρον μικρών και μεγάλων.

Η ομιλία του άρχισε με τη χρήση και την  εξέλιξη  του Διαδικτύου στο μέλλον ,τονίζοντας πως με τη μορφή που το γνωρίζουμε σήμερα πάνω από δύο  δισεκατομμύρια  άνθρωποι είναι χρήστες αυτού του εκπληκτικού μέσου που άλλαξε σε μεγάλο βαθμό τον τρόπο που ζούμε και θα ζήσουμε στο μέλλον , αφού η τεχνολογία αναπτύσσεται ταχύτατα και απαιτείται η ορθολογική μεταχείρισή του. Οι νέες τεχνολογίες έφεραν αρκετά θετικά πράγματα όμως τα τελευταία χρόνια οι ερευνητές ψάχνουν αρνητικές  επιπτώσεις στην ανθρώπινη συμπεριφορά και καθημερινότητα. Μία από αυτές που προβάλλεται ιδιαίτερα είναι ο εθισμός στο Διαδίκτυο. Η έρευνα έδειξε ότι η Ελλάδα το 2008 ήταν πρώτη ευρωπαϊκή χώρα με τα υψηλότερα ποσοστά στον εθισμό. Σε μια έξαρση των ραγδαίων εξελίξεων οι αρνητικές επιπτώσεις θα είναι πολύ μεγάλες. Κατά την εφηβεία  αναπτύσσονται τα πρώτα συμπτώματα από μια μονομανία στη χρήση με πρώτη και τελευταία σκέψη να μπει  ο έφηβος στο Ίντερνετ.

Οι επιδράσεις στη σωματική υγεία από την πολύωρη έκθεση στην οθόνη και τον καθιστικό τρόπο ζωής, ο εθισμός στο Διαδίκτυο, η υπερβολική ενασχόληση των νέων με τα διαδικτυακά παιχνίδια και τις ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης, η επάνοδος  νέων τύπων αντικοινωνικών συμπεριφορών που εκφράζονται με την παρενόχληση, τον εκφοβισμό, το ηλεκτρονικό έγκλημα  κ.ά απασχολούν πλέον τους επιστήμονες. Θεωρείται  δεδομένο ότι οι παθολογικές συμπεριφορές που αναπτύσσονται στο Διαδίκτυο από ενηλίκους και παιδιά έχουν σημαντικές συνέπειες  στην κοινωνική, επαγγελματική και ψυχολογική φύση τους .Εξήγησε αυτές τις παθολογικές συμπεριφορές  και  πρότεινε τρόπους αντιμετώπισης των εξαρτήσεων και στήριξης των ανθρώπων που αντιμετωπίζουν προβλήματα από την παθολογική χρήση του Διαδικτύου.

Τόσο οι μαθητές όσο και οι γονείς τους απηύθυναν πολλά ερωτήματα σχετικά με τον εθισμό στο Διαδίκτυο  και ο κ. Σιώμος έδωσε σε όλους απαντήσεις και χρήσιμες συμβουλές.

Κλείνοντας, παρουσίασε τα αποτελέσματα της έρευνας που πραγματοποιήθηκε μεταξύ των μαθητών της ΣΤ΄ τάξης του Σχολείου ,στα πλαίσια του προγράμματος που υλοποιείται απ΄αυτούς.

Ο κ. Σιώμος στο τέλος, δεν παρέλειψε να συγχαρεί  τους διοργανωτές για την πραγματοποίηση της εκδήλωσης αλλά και για το υψηλό πνευματικό επίπεδο των μαθητών που φάνηκε από τα ευρήματα της έρευνας και το διάλογο που ανέπτυξε μαζί τους.

Την  εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους  η Αντιδήμαρχος Σοφάδων κα Χριστίνα Παπάρα-Σελεμέκου, η Σχολική Σύμβουλος Προσχολικής Αγωγής  κα  Ευαγγελία Παπαδημητρίου και η Διευθύντρια του Γυμνασίου Σοφάδων κα Έλενα Βλόντζου.