Επίσκεψη στο Ταχυδρομείο Σοφάδων

DSC00273Επίσκεψη στο Ταχυδρομείο Σοφάδων

«Στέλνουμε Χριστουγεννιάτικες Κάρτες»

Οι μαθητές της πρώτης τάξης (Α1 και Α2) του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σοφάδων πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή στο Ταχυδρομείο της πόλης τους.

Τα παιδιά με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Ουρανίας Ορφανάκου, που διδάσκει τα καλλιτεχνικά, φιλοτέχνησαν χριστουγεννιάτικες κάρτες. Συνοδευόμενα από τις εκπαιδευτικούς τους Αγγελάκη Δέσποινα (Α1) και Χατζηγιάννη Ιωάννα (Α2) επισκέφτηκαν το Ταχυδρομείο. Εκεί έμαθαν τους τρόπους αποστολής και παραλαβής γραμμάτων αλλά και δεμάτων. Αγόρασαν γραμματόσημα και έστειλαν τις κάρτες και τα γράμματα στον Αϊ-Βασίλη.

Οι υπάλληλοι της υπηρεσίας υποδέχθηκαν τους μικρούς μαθητές, τους ξενάγησαν στους χώρους και εξήγησαν με λεπτομέρεια το ρόλο της υπηρεσίας τους καθώς και την διαδικασία επικοινωνίας και εξυπηρέτησης των πολιτών μέσω του Ταχυδρομείου.

0046 DSC00266 DSC00275 DSC00282