Βιωματική δράση «Glossomobil»

glossomobil

Στο 2ο Δημοτικό σχολείο Σοφάδων στάθμευσε το όχημα πολιτισμού το «Glossomobil» , εξοπλισμένο με όλα τα απαραίτητα εργαλεία και φυσικά με ειδικά εκπαιδευμένο διδακτικό προσωπικό που υπόσχεται ώρες ξεγνοιασιάς σε συνδυασμό , με την εκμάθηση των γερμανικών .

Μετά από πρόσκληση της καθηγήτριας των γερμανικών κυρίας Κέρστιν Νόακ , αλλά και με την αμέριστη υποστήριξη του διευθυντή του σχολείου κυρίου Σωτήρη Αντωνίου και του συλλόγου διδασκόντων , η καθηγήτρια του ινστιτούτου Γκαίτε , Κάριν Βαβατσανίδης και η βοηθός της Ευαγγελία Καραμανίδου , έφεραν το Γκλόσσομομπίλ στο δημοτικό σχολείο Σοφάδων.

Το Glossomobil μεταφέρει μια ολόκληρη χώρα με τη γλώσσα και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της σε άλλες χώρες εντός και εκτός Ευρώπης. Πρόκειται για ένα βιωματικό πρόγραμμα υπό την αιγίδα της Γερμανικής Πρεσβείας Αθηνών σε συνεργασία με το Goethe-Institut .
  Οι μαθητές του σχολείου συμμετείχαν από την πρώτη στιγμή πρόθυμα και με πολύ ενδιαφέρον στις δράσεις και τα παιχνίδια που τους παρουσίασε το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Ήδη από τα πρώτα λεπτά που ξεκίνησε αυτή η βιωματική δράση τα παιδιά κατάλαβαν πως μέσα από το παιχνίδι, το τραγούδι και το χορό είναι δυνατόν να γνωρίσουν, να μάθουν και να απομνημονεύσουν πιο εύκολα και ευχάριστα λέξεις, χρώματα, αριθμούς και γενικά να λάβουν πιο ελκυστικά την πολυπόθητη γνώση.
  Οι μαθητές αποχαιρέτησαν εγκάρδια το Glossomobil και ζήτησαν να επιστρέψει σύντομα στο σχολείο τους.