Ποδηλατοδρομία

PODILATA-MEGALIΣτο 2ο Δημοτικό Σχολείο Σοφάδων, την Πέμπτη 18/4/2013 με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων, την υποστήριξη του Διευθυντή και υπό την καθοδήγηση του Ποδηλατικού Ομίλου Καρδίτσας, διοργανώθηκε Σχολική Ποδηλατοδρομία.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με την ενημέρωση από τους αθλητές του Π.Ο.Κ. για την ιστορία του ποδηλάτου, το αγώνισμα της ποδηλασίας, την εφαρμογή των κανόνων οδικής κυκλοφορίας και πολλών άλλων που προέκυψαν από τις ακατάπαυστες ερωτήσεις των μαθητών.
  Στη συνέχεια σχεδόν όλοι οι μαθητές του σχολείου που είχαν τα ποδήλατά τους, ακολούθησαν τους αθλητές του Π.Ο.Κ. σε μια... χαλαρή βόλτα για να εφαρμόσουν όλα εκείνα που είχαν ακούσει από τους ίδιους λίγο νωρίτερα.

Μέσα από αυτή τη συνδιοργάνωση ο Σύλλογος Γονέων επεδίωξε να φέρει τους μαθητές σε επαφή με το άθλημα της ποδηλασίας, να υπογραμμίσει την αναγκαιότητα της εφαρμογής του Κ.Ο.Κ, να αναδείξει τα θετικά αποτελέσματα της επιστροφής στους εναλλακτικούς τρόπους μεταφοράς και κυρίως να τονίσει τα οφέλη στη σωματική και ψυχική υγεία τους.
  Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον πρόεδρο του Π.Ο.Κ. κ. Μάκη Αρβανίτη και τους αθλητές Μάκη Μπανάσιο, Γιώργο Ντάντο και Απόστολο Ακρίβο που αφιέρωσαν προσωπικό χρόνο και η συμβολή τους ήταν καθοριστική για την πραγματοποίηση της ποδηλατοδρομίας.
Επίσης, το Σύλλογο Διδασκόντων και το Διευθυντή του Σχολείου κ. Σωτήρη Αντωνίου που πάντα είναι πολύτιμος συνεργάτης και υποστηρίζει το Σύλλογο Γονέων, για να μπορεί να προσφέρει στα παιδιά καινοτόμες δράσεις.
  Τέλος, ευχαριστούμε την Αστυνομική Διεύθυνση Καρδίτσας, το Α.Τ. Σοφάδων και το ΕΚΑΒ που είχαν τεράστια συμβολή στη διεξαγωγή μιας απόλυτα πετυχημένης και ασφαλούς ποδηλατοδρομίας μέσα στην πόλη των Σοφάδων.
  Τους ευχαριστούμε όλους από καρδιάς, γιατί χωρίς την πολύτιμη συμβολή τους, η ιδέα μας δε θα μπορούσε να υλοποιηθεί.