Μαθήματα προληπτικής ιατρικής

iatriki «Κάλλιον του θεραπεύειν το προλα?βάνειν», υποστήριζε ο Ιπποκράτης, αναδεικνύοντας την σημασία της Πρόληψης για την υγεία και την μακροζωία.
  Την αξία της και τη σημασία της είχαν την ευκαιρία να αξιολογήσουν και να εκτιμήσουν οι μαθητές του2ου Δημοτικού Σχολείου Σοφάδων που επισκέφτηκαν το περίπτερο που έστησε ο Δήμος Σοφάδων σε συνεργασία με το Κέντρο Υγείας Σοφάδων στην κεντρική πλατεία της πόλης στα πλαίσια υλοποίησης του προγράμματος «Ημέρες Προληπτικής Ιατρικής».

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα αποσκοπούσε στην ενημέρωση των δημοτών για μία πληθώρα ιατρικών θεμάτων που αφορούσαν την έγκαιρη πρόληψη, διάγνωση και αντιμετώπιση ασθενειών.
  Οι μικροί μαθητές ξεναγήθηκαν στο περίπτερο από τα στελέχη του Κ.Υ. Σοφάδων που το πλαισίωναν. Ιδιαίτερη εντύπωση προκάλεσε σε όλους η εμφάνιση του περιπτέρου η οποία ήταν καλλιτεχνικά φροντισμένη και τονισμένη έτσι ώστε μέσα από διάφορες εικαστικές παρεμβάσεις να μεταδίδονται ισχυρά και χρήσιμα μηνύματα σε όλους όσους το επισκεπτόταν.
  Οι μαθητές προμηθεύτηκαν διάφορα ενημερωτικά φυλλάδια και στη συνέχεια συζήτησαν με τα στελέχη του περιπτέρου για διάφορα ζητήματα προληπτικής ιατρικής που αφορούν την καθημερινότητα όλων μας. Διαπίστωσαν λοιπόν πόσο σημαντικό για την υγεία του ανθρώπινου σώματος είναι:
? η διατροφή, τόσο όσον αφορά την ποιότητα των τροφών όσο και την ποσότητα αλλά και το είδος.
? η στοματική υγιεινή (καθαριότητα δοντιών και στόματος)
? η καθαριότητα του σώματος
? ο τακτικός εμβολιασμός,
? αλλά και για τον τρόπο προφύλαξης από διάφορες μεταδοτικές ασθένειες.
  Αποδείχτηκε τελικά ότι η επίσκεψη στο περίπτερο προληπτικής ιατρικής ήταν ένα χρήσιμο μάθημα, ξεχωριστό κι ενδιαφέρον. Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές ευχαριστούν θερμά τα στελέχη του Κ.Υ. Σοφάδων και το Δήμο Σοφάδων γι΄ αυτή την εμπειρία.