Φωταγώγηση Δέντρου 2013

χριστ δεντροΣε μια εορταστική και κατάμεστη από κόσμο εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 13 Δεκεμβρίου το άναμμα του δέντρου των Χριστουγέννων από το Δήμαρχο Σοφάδων Μπάμπη Παπαδόπουλο στην κεντρική πλατεία της πόλης.

Μικροί και μεγάλοι παρά το τσουχτερό κρύο παρακολούθησαν την τελετή υπό τους ήχους της Χορωδίας Φαιάκων Κέρκυρας, της Χορωδίας και της Φιλαρμονικής του Δήμου καθώς και της Χορωδίας του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σοφάδων, ενώ παράλληλα ο Άγιος Βασίλης και τα ξωτικά διασκέδασαν με δραστηριότητες τα μικρά παιδιά και μοίρασαν χριστουγεννιάτικες σοκολατένιες λιχουδιές στους παρευρισκόμενους.

Με την καθιερωμένη αυτή εκδήλωση ξεκίνησαν και επίσημα οι εορταστικές εκδηλώσεις τις οποίες έχει προγραμματίσει ο Δήμος σε συνεργασία με τους τοπικούς συλλόγους.
Ο κ. Παπαδόπουλος στο χαιρετισμό του ανέφερε :
  « Εύχομαι το φως του δέντρου να μπορέσει να φωτίσει τις καρδιές όλων μας. Παρά τις δυσκολίες που περνά σήμερα η ελληνική κοινωνία, προσπαθήσαμε και φέτος με μεράκι και με το μικρότερο δυνατό κόστος να διοργανώσουμε εκδηλώσεις για να προσφέρουμε αυτές τις γιορτινές μέρες, λίγο χρώμα και λίγη χαρά στη ζωή όλων και κυρίως στη ζωή των παιδιών μας. Εύχομαι σε όλους Καλά Χριστούγεννα με υγεία και πολλά χαμόγελα»